Genel Bölümündeki yazılar :

Sadece Başlıkları göster Özetleri göster


100.yıl logoları

Kırım Ahali Cumhuriyeti'nin 100. yılı münasebetiyle hazırlanan logolar.

devamı

Kırım Bayrağı Ölçüleri

Kırım Bayrağı (Tarak Tamgalı Gökbayrak)'ın Ölçüleri. Standart tamga oranları.

devamı

Kırım'a Genel Bakış

Kırım Tatarlarının tarihi vatanı. Bugün Ukrayna'ya bağlı özerk cumhuriyet.

Tat. - Qırım , Ing. - Crimea, Alm. - Krim, Fra. Crimée , Rus. - Крым (Krım)


devamı

Kırım'da Nüfus İstatistikleri - (2001)

Kırım'da son nüfus sayımı 2001 senesinde yapıldı. Bir önceki sayım Sovyetler Birliği yıkılmadan önce 1989 senesinde yapılmıştı. Sonraki nüfus sayımının 2011 senesinde yapılması planlanıyor.

devamı

Milli Marşımız – ANT ETKENMEN

Milletler için “var olma” ne kadar büyük önem taşıyorsa,, “var olma” nın işareti olan sembolleri de o kadar önem taşımaktadır. Bir yerde milli semboller, milli kimliğin ilk görüntüsünü ve temel ögesini oluşturur. Bu bakımdan, milli sembollere gereken özeni göstermesi, gereken değeri vermesi ve onu koruması herkesin en temel ve tabii milli görevidir.

devamı

Tarak Tamgalı Gökbayrak

Tarak Tamga’daki üç dişin, Kırım Hanlığındaki bu üç gücü gösterdiği; tarağın orta dişini Han’ın, sağ dişini Kalgay’ın, sol dişini ise Nureddin’in temsil ettiği rivayet edilmektedir. Bir başka rivayette ise, Tarak Tamga’nın terazi şekli ile adaleti temsil ederek, Kırım Hanlığının adil olduğu anlatılmaktadır.

devamı

Türkiye'de Kurulan İlk Kırım Türk Teşkilatları

20. yüzyıl başlarında Rus Çarlığının pek çok bölgesinde olduğu gibi, Kırım’da da milli devlet kurma yolunda önemli adımlar atılmış ve bu yolda faaliyetler yapılmıştır. Bu milliyetçi Kırım Türk aydınlarının pek çoğunun Osmanlı aydınları ile bir şekilde temas halinde olduğunu görmekteyiz. Hatta, Kırım’da kurulan milli devletin ilk fikri ve siyasi temellerinin 20. yüzyıl başlarında Osmanlı Devleti içerisinde kurulan Kırım Teşkilatlarında atıldığını söylemek mümkündür.

devamı

Ukrayna'ya Genel Bakış

Ukrayna hakkında temel bilgiler.

devamıDisqus Yorum Sistemi

İlgili Bölümler :

Son güncelleme :

Okunma: