Tepreç 29 Mayıs'ta


Vatan KIRIM

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi ile Çatalca Şubesinin birlikte düzenlediği Tepreç 6 Haziran 2010 Pazar günü Çatalca'da belediye yüzme havuzu yanındaki eski askeriye çamlığında yapılacaktır.
Tepreç alanına ulaşım dernek binası önünden ve çeşitli semtlerden kaldırılacak otobüslerle sağlanacaktır.
Geçmiş senelerde olduğu gibi bu sene de Tepreç'e büyük ilgi gösterilmesi beklenmektedir. Bu sebeple Tepreçe katılmak isteyen dostlarımızın önceden yer ayırtmaları önemle rica olunur.
Başvurular doğrultusunda gerekirse ek otobüs seferleri ayarlanacaktır.
Telefon: (212) 534 92 31
Belgegeçer: (212) 635 26 11
Dernek e-posta: istanbul kirimdernegi.org

Tepreç (tepreş) Nedir ?* Eskiden Kırım Türklerinde Hıdrellez'den sonra gelen ilk Cuma günü "Tepreç" günü olarak kararlaştırılmıştı. Hıdrellez Cuma gününe rastlarsa, bu pek iyi bir alâmet addedilirdi. "Kıdırlez Cuması" dahi derlerdi bu güne.
"Tepreç" kelimesinin canlanmak, hareketlenmek manasına gelen depreşmek (tepreşmek) fiilinden türediği düşünülmektedir. Ayrıca bir başka fikre göre Arapçada, kırlara çıkarak gezinti yapmak, ferahlamak anlamına gelen "teferrüc" sözü Kırım Türkleri şivesine "tepreç" şeklinde girmiş ve yerleşmiş olacak ki, bu da aynı manayı ifade eder.
Günümüzde Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma derneği şubelerinin organizasyonu ile Haziran ayı içinde Türkiye'nin pek çok yerinde binlerce vatandaşımızın katıldığı Terpreç şenlikleri düzenlenmektedir.
Senenin en güzel günlerinden birinde yeşillikler ve türlü renkte hoş kokulu çiçekler arasında dönüp dolaşmak, gezinmek elbette neşelendirir insanı... Yeşil çimen üstünde temiz ilkbahar havasını, kır havasını doya doya teneffüs etmek elbette ferahlandırır yürekleri... Yeşillenmiş ve çiçek açmış ağaçların gölgesinde uzanarak, kuşların güzel sesini, tatlı cıvıltılarını dinlemek elbette coşturur gönülleri...
İşte, tepreç budur... Neşe günüdür, ferahlanma, sevinme günüdür...View Larger Map


Disqus Yorum Sistemi

Özet

Tepreç 29 Mayıs'ta

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi ile Çatalca Şubesinin birlikte düzenlediği Tepreç 29 Mayıs 2011 Pazar günü Bahçeyiş Köyü'nde yapılacaktır.
Tepreç alanına ulaşım dernek binası önünden ve çeşitli semtlerden kaldırılacak otobüslerle sağlanacaktır.

İlgili Bölümler :

Son güncelleme : 10.05.2013 04:03:18

Okunma: 5610